Jdi na obsah Jdi na menu
 


cichlida mnohotrnná

23. 4. 2008

latinský název Herotilapia multispinosa

jiné názvy rainbow cichlid

výskyt Nikaragua, Honduras, Kostarika, aklimatizovala se ve volné přírodě na Filipínských ostrovech, kde byla patrně vysazena nezodpovědnými chovateli

vzhled délka 10-12 cm, některé zdroje uvádějí až 15 cm. Základní barva je závislá na náladě ryby a na okolním prostředí od jasně teple žluté přes citrónovou, okrovou, olivovou až po hnědožlutou.Středem tělase táhne vertikální široký černý pruh, může být přerušovaný a může se podlenálady dočasně úplně ztrácet.Ve spodní části těla mohou být šedavé nebo namodralé skvrny. Hřbetní a řitní ploutev je lemovaná tmavěmodře.Oko je černé se zlatožlutou duhovkou.V období tření bývají ryby zbarveny tmavožlutě, ve spodní částitěla mají několik různě velkých tmavých až černých skvrn, které se mohou slévat v jednu. Ryby tipového vzhledu se vyskytujív jezeře Managua.

pohlavní rozdíly Nejsou příliš patrné, samička bývá menší a samec mívá delší paprsky hřbetní a řitní ploutve.

temperament jedna z nejmírnějších středoamerických cichlid.Bývá zmiňována vnitrodruhová agresivita.

moje zkušenost: mírná neútočná ryba, ale pokud má možnost úkrytu, nebývá plachá. Přestože sama obvykle nevyvíjí žádnou agresi a ustoupí i menším a nedospělým rybám, nemá zvláštní respekt před agresivnějšími rybami. Dominantní samec ovšem někdy nejenže agresi opětuje, ale i sám útočí . http://www.youtube.com/watch?v=ABvp78sDfqk  Vnitrodruhová agresivita je značná, v malých akváriích může dominantní samec ostatní samce vážně zranit i ubít.

parametry vody teplota 22°C-30°C ( 18°C-33°C)

                           tvrdost 5-30 dGH

                           pH 6,5-8

potrava všežravec, preferuje rostlinnou potravu. Nepohrdne ani vločkami a granulemi.

moje zkušenost: masitou potravou rozhodně nepohrdá. I když jí dodáváme v potravě i rostlinnou složku, ráda likviduje téměř všechny akvarijní rostliny.

rozmnožování dospívají ve věku 12-14 měsíců při délce 5-6 centimetrů.Kladou 100-300 jiker v úkrytu na substrát. Plůdek se vylíhne během 72 hodin a rozplave se za 5-6 dnů. Může se stát, že rodiče plůdek sežerou,příčinou je většinou stres, příliš malé akvárium a chybějící úkryty . Ve společenském akváriu se doporučuje rozplavaný plůdek odlovit a odchovat samostatně v odchovné nádrži.

nika v akváriu všude, spíše střed

akvárium

velikost akvária nejmenší doporučená velikost je 50 litrů pro pár

dekorace složení dna není podstatné, dno nepřerývají. Jsou nutné úkryty z velkých kořenů a kamenů nebo keramické dekorace

moje zkušenost: nemají zájem o malé a úzké prostory, v tom případě dají raději přednost méně chráněnému místu např. jen z jedné strany

rostliny vzhledem k tomu, že je býložravá, veškeré rostliny s jemnými listy okouše. Rostliny ovšem narozdíl od jiných středoamerických ryb nevytrhává ani nevyrývá

moje zkušenost: naprosto nevhodnou rostlinou je jávský mech, najde i nejmenší přichycený kousek. V oblibě má především listy menších druhů vallisnerií, ponechá listy do výšky cca 5 centimetrů(tuto zkušenost mi potvrdilo více chovatelů). Egerie a pistie si nevšímá, echinodory preferuje zelené před načervenalými. Zcela zničí všechny druhy šípatek (sagitarií) a většinu kryptokoryn. Okusuje mladé listy hnědovky křídlaté. S věkem se chuť  a schopnost k ničení rostlin zvětšuje. Nejvhodnější rostlinou je snad valisneria giganta, kterou sice okusuje, ale nezničí. Moje ryby ponechávaly v klidu také echinodorus bleheri.

ryby malé a středně velké středoamerické cichlidy, jihoamerické cichlidy, klidné větší ryby s podobnými nároky.

moje zkušenost: přestože bývá doporučovaná i k poměrně agresivním cichlidám, myslím, že jí vyhovuje spíše klidnější společnost. Jinak podobně, jako u kančíka příčnopruhého.

nemoci

dožívá se asi 10ti let

odkazy